Прославен празникот на Светите бесребреници Козма и Дамјан во Мил Парк – Мелбурн

1060

На 14.11.2023 година кога ги празнуваме Светите бесребреници Козма и Дамјан, во храмот на „Света Петка во Мил Парк – Мелбурн, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар богослужеше и проповедаше на Светата, Архиерејска и Божествена Литургија, во сослужение со архиерејскиот намесник: протоереј – ставрофор Тоне Гулев.

На литургијата верниот народ се причести со Телото и Крвта Христови.

Previous articleОсветување на работните простории во храмот „Свети пророк Илија“ во Футскрај – Мелбурн
Next articleАрхиерејски богослужби во Спрингвеал – Мелбурн