Празникот Раѓање на Пресвета Богородица во црквата Свети Илија во Футскреј

787

На 21 Септември, кога се празнува празникот Раѓање на Пресвета Богородица, во црквата Свети Илија во Футскреј, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleМолитвено одбележан храмовиот празник Раѓање на Пресвета Богородица во Соборната црква во Сиденхам
Next articleПразникот Раѓање на Пресвета Богородица во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук