Пофалба на Богородица (Целиот Акатист) и Петта Недела од Великиот Пост во Престон

217

На 19 април, 2024 година, во петокот од Петтата седмица на Великиот Пост, во храмот „Свети Никола“ во Престон, се отслужи Мало Повечерие и Акатист кон Пресвета Богородица. После Акатистот се изврши и чинот на благословување и осветување на принесените петолебија.

На 21.04.2024 во храмот „Свети Никола“ во Престон – Мелбурн, во неделата посветена на преп. Марија Египетска се богослужеше Света и Божествена Литургија и верниот народ се причести со Телото и Крвта Христови. Богослужеше: протоереј Трајко Мојсов.

Previous articleЧетврт Акатист на Мајката Божја во Футскрај
Next articleАкатист на Мајката Божја во Сиднеј