Осветување на работните простории во храмот „Свети пророк Илија“ во Футскрај – Мелбурн

651

На 12 ноември, 2023 година, Митрополитот Преспанско – Пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар, заедно со свештенството од Мелбурн , изврши осветување на работните простории во црквата Свети Пророк Илија. На чинот на Осветување, присуствуваа и поголем број на донатори и помагатели во градбата на просториите.

Previous articleОбновување на храмот на Свети Георгиј во Лида – Ѓурѓиц – Свето Предание
Next articleПрославен празникот на Светите бесребреници Козма и Дамјан во Мил Парк – Мелбурн