Недела на Свети Григориј Палама и Неделно училиште за дечињата во Футскрај

292

На 31 март, 2024 година, во Втората Недела од Великиот пост, кога се празнува споменот на светиот Григориј Палама и светиот Кирил архиепископ Ерусалимски, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни. Богослужеше: протоереј – ставрофор Љупчо Каревски.

По богослужбата и Светата Божествена Литургија, се одржа Неделното училиште за дечињата.

On March 31, 2024, on the second Sunday of Great Lent, when the memory of saint Gregory Palamas and saint Cyril, Archbishop of Jerusalem is celebrated, a morning service and Holy Divine Liturgy were held in the Church of Saint Prophet Ilija, Footscray.

At the Liturgy, the faithful people thanked God and partook of the Holy Mysteries of Christ.

After the service and Holy Divine Liturgy, Sunday School was held for the children.

Previous articleВтора недела од Светата Четириесетница – посветена на Свети Григориј Палама во Престон
Next articleТрет Акатист на Мајката Божја во Футскрај