Недела на Митарот и Фарисејот во Мелбурн – Футскрај

360

На 25 февруари, 2024 година, во Неделата на митарот и фарисејот, кога се празнува споменот на светиот Мелетиј Антиохијски, преподобната Марија и преподобниот Евгениј, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија. Богослужеше: протоереј – ставрофор Љупчо Каревски.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

On February 25, 2024, on the Sunday of the Publican and the Pharisee, when the memory of saint Meletius of Antioch, venerable Mary (Marina) and venerable Eugene is celebrated, a morning service and Holy Divine Liturgy were held in the Church of Saint Prophet Ilija, Footscray.

At the Liturgy, the faithful people thanked God and partook of the Holy Mysteries of Christ.

Previous article37-та недела по Педесетница
Next articleНедела на блудниот син – Мелбурн, Футскрај