Канонска посета на надлижниот архиереј на Австралиско – Новозеландската епархија

1647

На 12 ноември 2023 во Мелбурн пристигна Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар – надлежен архиереј на МПЦЕАНЗ. На меѓународниот аеродром Туламарин во Мелбурн, Митрополитот го пречекаа свештениците на Австралиско – Новозеландската епархија и веднаш се упатија во првоосветениот македонски храм „Свети Илија“, во Футскрај и таму Митрополитот г. Петар богослужеше воскресна вечерна богослужба и со тоа ја започна својата овогодинешна канонска визитација на петтиот континент.

Добро дојдовте свет владико!

Previous article23 недела по Педесетница во Соборниот храм во Мелбурн
Next articleВечерна богослужба во чест на Светите Козма и Дамјан