Воскресение Христово во црквата Свети Никола во Престон

957

На 28 Април, 2019 година, во црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн, се прослави најторжествениот и најсветол Празник Воскресение Христово – Велигден. По литијата и објавувањето на Воскресението Христово се богослужеше Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Христос воскресна! Навистина воскресна!

Previous articleВоскресение Христово – Велигден во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук
Next articleВоскресение Христово во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам