Воскресение Христово – Велигден во црквата Света Петка во Мил Парк

664

На 28 Април, 2019 година, во црквата Света Петка во Мил Парк, Мелбурн, се прослави најторжествениот и најсветол Празник Воскресение Христово – Велигден. По литијата и објавувањето на Воскресението Христово се богослужеше Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Христос воскресна! Навистина воскресна!

   

Previous articleВоскресение Христово во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам
Next articleВоскресение Христово – Велигден во црквата Света Богородица – Пречиста во Ливерпул