Вечерна богослужба во чест на Светите Козма и Дамјан

1084

На 13 ноември 2023 година, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Преспанско – пелагониски и Администратор Австралиско – Новозеландски г. Петар благоволи да богослужи и проповеда на празничната вечерна богослужба во чест на Светите бесребреници Козма и Дамјан во храмот „Света Петка“ во Мил Парк – Мелбурн. На Митрополитот му сослужуваа архиерејскиот намесник протоереј – ставрофор Тоне Гулев и ереј Александар Никoловски.

Previous articleКанонска посета на надлижниот архиереј на Австралиско – Новозеландската епархија
Next articleПравославен календар за 2024 година на Епархијата за Австралија и Нов Зеланд