Божик во Австралија – Мелбурн (Сиденхам и Футскрај), Сиднеј, Аделаид и Бризбен

701

Рождеството Христово – Божик величествено се прослави меѓу Македонците во Австралија.

Во Соборниот храм „Раѓање на Пресвета Богородица“ богослужеше ереј Александар Николовски.

Во првоосветениот храм во Мелбурн „Св. Пр. Илија“ во Футскрај богослужеше протоереј – ставрофор Љупчо Каревски.

Во храмот „Пресвета Богородица – Пречиста“ во Ливерпул – Сиднеј богослужеше протоереј Рубин Бојчески.

Во храмот „Собор на Пресвета Богородица“ во Аделаид богослужеше протоереј Јованчо Сумрачки.

Во храмот „Успение на Пресвета Богородица“ во Бризбен богослужеше протоереј Радивој Станковски.

Верниот народ и дечињата се причестија со светите Христови Тајни.

ХРИСТОС СЕ РОДИ!

Previous articleБожикно послание на Високопреосвештениот Митрополит ПЕТАР
Next articleБожик во Перт – Западна Австралија