Благовештение, Недела на Крстопоклона и Неделно училиште за дечињата во Футскрај

229

На 07 април, 2024 година, во Третата Недела од Великиот пост – Крстопоклона Недела, кога се празнува празникот Благовештение, во црквата Свети Пророк Илија во Футскрај, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По богослужбата и Светата Божествена Литургија, се одржа Неделното училиште за дечињата.

On April 07, 2024, on the third Sunday of Great Lent – Adoration of the Cross, when the feast of the Annunciation is celebrated, a morning service and Holy Divine Liturgy were held in the Church of Saint Prophet Ilija, Footscray.

At the Liturgy, the faithful people thanked God and partook of the Holy Mysteries of Christ.

After the service and Holy Divine Liturgy, Sunday School was held for the children.

Previous articleЧетврт Акатист на Мајката Божја и Четврта Недела од Великиот Пост во Сиденхам
Next articleЧетврт Акатист на Мајката Божја во Футскрај