Бадник и Божик во Соборната црква во Сиденхам

884

На 6-ти Јануари во навечерието Христово – Бадник во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам се богослужеше вечерна богослужба со Света Василиева Литургија и големо повечерие. Утредента, на 7 јануари, на празникот Раѓање Христово – Божик, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

   

Previous articleСвета Литургија во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук (Спомен на Свети Наум Охридски)
Next articleБожик во црквата Света Богородица – Пречиста во Ливерпул