Архиерејска Воскресна Литургија во Соборната црква во Сиденхам

843

На 13 ноември, во 22-та недела по педесетница, кога Православната црква го празнува споменот на светите апостоли Стахиј, Аплиј и Урбан и светиот маченик Епимах, неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар, богослужеше Божествена литургија во сослужение на архиерејскиот заменик, архимандритот Никодим Солунчев и архиерејскиот намесник протоереј Јовица Симоновски.

На литургијата митрополитот г. Петар произнесе пригодно архипастирско слово, по што верниот народ се причести со светите Христови Тајни.

Previous articleАрхиерејска вечерна богослужба во црквата Свети Илија во Фуцкреј
Next articleАрхиерејска вечерна и Литургија во црквата Свети Петка во Мил Парк