Архиерејска вечерна богослужба и Света Литургија во црквата Света Петка во Мил Парк

1159

На 26 и 27 октомври, 2018 година, во црквата Света Петка во Мил Парк, Мелбурн, молитвено беше прославен храмовиот празник во спомен на преподобната Параскева (Петка) Епиватска.  Во навечерието на празникот се отслужи празнична вечерна богослужба на која чиноначалствуваше Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар во сослужение на свештениците од Мелбурн.

Утредента, на 27 октомври, Надлежниот Архиереј проповедаше и богослужеше Света Архиерејска Литургија, на која верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, се изврши мал празничен водосвет и беше послужена празнична трпеза на љубовта.

          

 

Previous articleСвета Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај
Next articleСвета Литургија во црквата Свети Никола во Престон