Успение на Пресвета Богородица во Соборната црква во Сиденхам

1085

На 27 август 2018 година, во навечерието на празникот на пречесното и славно Успение на Пресветата Владичица Богородица, во Соборната црква Раѓање на пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн во сослужение на свештенството од Мелбурн се богослужеше празнична вечерна богослужба. Утредента, на 28 август се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и на Богомајката и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleСвета Литургија во црквата Света Петка во Мил Парк (13-та Недела по Педесетница)
Next articleУспение на Пресвета Богородица во црквата Свети Никола во Престон