Света Литургија во црквата Свети Никола во Престон (Обрезание Господово и Свети Василиј Велики)

1471

На 14 јануари 2018 година, кога Црквата го празнува Обрезанието Господово, споменот на светиот Василиј Велики и го одбележува почетокот на Православната Нова Година, во црквата Свети Никола во Престон, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Василиева Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

Previous articleМолитвено чествуван празникот Обрезание Господово и одржан Традиционалниот пикник во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин
Next articleСвета Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај (Обрезание Господово и Свети Василиј Велики)