Света Литургија во црквата Свети Никола во Престон (21 Недела по Педесетница)

1896

На 29 октомври 2017 година, во 21-та Недела седмица по Педесетница, кога се празнува споменот на светите отци од 7-от вселенски собор, и на светиот маченик Лонгин Стотник, во о црквата Свети Никола во Престон, Мелбурн, се богослужеше неделна утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

Верата е оружје и средство за примање на Божјите милости.  Верата е уста на душата. Отвори ја устата со молитва и со покајание, и душата ќе ти се исполни со благодат.

Св. Јован Кронштатски

Previous articleElder Amphilochios Makris of Patmos
Next articleIn the prayer is the fullness of life