Раѓање Христово – Божик во црквата Свети Илија во Футскрај

1823

Во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн достојно беше прославен Родениот од Дева – Христос.

На 6 Јануари молитвено беше одбележан Бадник и Претпразненството на Рождеството Христово.

На 7 Јануари верниот народ со радост учествуваше на Божикната Литургија и се причести со Христовите Тајни.

Христос се роди! Навистина се роди!

 

 

Previous articleРаѓање Христово – Божик во црквата Света Петка во Мил Парк
Next articleРаѓање Христово – Божик во црквата Света Богородица – Пречиста во Ливерпул