Преображение Господово во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн

1563

На 19 Август 2017 година, на празникот на Светото Преображение Господово, во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше Празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија.
На Литургијата, верниот народ му се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.
По задамвоната молитва, според обичајот, беше прочитана молитва и беше испросен благослов над гроздовите плодови.

Previous articleПреображение Господово во манастирот Донибрук
Next articleA way to become Christians