Празникот Обрезание Господово и Молебен канон за благословена Нова Година во црквата Свети Никола во Перт

1515

На 14 јануари 2018 година, кога го празнуваме Обрезанието Господово, светиот Василиј Велики Архиепископот на Кесарија Кападокиска, и се одбележува почетокот на Православната Нова Година, во црквата Свети Никола во Перт се отслужи света Василиева Литургија на која верниот народ му заблагодари на Бога и се причести со Светите Тајни Христови.

По светата Литургија се отслужи Молебенот за благословена нова година.

Previous articleСвета Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај (Обрезание Господово и Свети Василиј Велики)
Next articleThe first prayers of the Christian