Празникот Крстовден во црквата Свети Илија во Футскрај

1178

На 27 септември 2018 година, кога се празнува Воздвижението на Чесниот и Животворен Крст Господов (Крстовден), во црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни. На крајот од богослужбата се изврши празничен водосвет.

Previous articleСвета Литургија во црквата Света Богородица – Пречиста (17-та Недела по Педесетница)
Next articleПразникот Крстовден во црквата Свети Никола во Престон