Празникот Богојавление во црквата Свети Илија во Футскрај

1398

На 19 јануари, на празникот Богојавление (Водици) – Крштевање Господово, во црквата Свети Илија во Футскрај се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија на која верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, беше извршен Големиот Богојавленски водосвет.

Previous articleВечерна богослужба со Света Василиева Литургија во црквата Свети Илија во Футскрај
Next articleПразникот Богојавление во манастирот Донибрук