Празникот Богојавление во манастирот Донибрук

1360

На 19 јануари, на празникот Богојавление (Водици) – Крштевање Господово, во манастирот Свети Прохор Пчински во Донибрук, Викторија, се богослужеше празнична утрена богослужба и Света Божествена Литургија на која верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

По Литургијата, беше извршен Големиот Богојавленски водосвет.

Previous articleПразникот Богојавление во црквата Свети Илија во Футскрај
Next articleПразникот Богојавление во црквата Свети Никола во Перт