Крстопоклона Недела во црквата Свети Илија во Футскрај

1122

На 11 март 2018 година, во Третата недела од Великиот Пост – Крстопоклона, кога се поклонуваме на Чесниот и Животворен Крст Господов, кога се празнува споменот на светиот Порфириј епископ на Газа и светиот маченик Јован, во црквата црквата Свети Илија во Футскрај, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови Тајни.

 

Previous articleКрстопоклона Недела во црквата Света Богородица – Пречиста во Ливерпул
Next articleКрстопоклона Недела во црквата Свети Никола во Перт