Крстопоклона Недела во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам

1282

На 11 март 2018 година, во Третата недела од Великиот Пост – Крстопоклона, кога се поклонуваме на Чесниот и Животворен Крст Господов, кога се празнува споменот на светиот Порфириј епископ на Газа и светиот маченик Јован, во Соборната црква Раѓање на Пресвета Богородица во Сиденхам, Мелбурн, се богослужеше утрена богослужба и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се заблагодари на Бога и се причести со Светите Христови тајни.

Previous articleСвета Литургија во манастирот Свети Наум Охридски во Роклин
Next articleКрстопоклона Недела во црквата Света Богородица – Пречиста во Ливерпул