Воскресение Христово во црквата Свети Илија во Футскрај

1264

Христос Воскресна од мртвите, со смртта смртта ја победи,

и на оние во гробовите живот им дарува! (Тропар, глас 5)


На 8 април 2018 година, на Воскресението Христово (Велигден), во црквата Свети Илија во Футскрај се богослужеше Воскресна утрена и Света Божествена Литургија.

На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.

 

Previous articleВелигденско послание на Високопреосветениот Митрополит г. Петар
Next articleВоскресение Христово во Соборната црква во Сиденхам