Архиерејска Света Божествена Литургија во црквата Света Петка во Мил Парк, Мелбурн

1374

На 8 Август, на патрониот празник, Споменот на преподобната маченичка Параскева Римјанка, во црквата Света Петка во Мил Парк, Неговото Високопреосвештенство Митрополитот г. Петар богослужеше Архиерејска Света Литургија.
На Литургијата, верниот народ се причести со Светите Христови Тајни.
Архиерејот, по повод Празникот изрече пригодна беседа и поучително слово.

Previous articleАрхиерејска вечерна богослужба и Свечена академија по повод Јубилејот: 50 години Автокефалност на МПЦ – ОА во црквата Света Петка – Мил Парк
Next articleАрхиерејска Вечерна богослужба во црквата Свети Димитриј Солунски во Спрингвајл, Мелбурн